تبلیغات
هیئت عزاداران کوی محمدی (پنبه کاران) یزد
 
هیئت عزاداران کوی محمدی یزد
سایر امکانات
  تاریخ شمسی،‌قمری و میلادی


  زیارت عاشورا  گنجینه احادیث
  پخش زنده اماکن متبرکه

 • هیئت محمدی (پنبه کاران) یزد

 • http://www.snn.ir/pic/13910620048_2012254037e.jpg 

  در دوران مبارزه با رژیم ستم شاهى و در زمانى که رهبرى جامعه؛ مهمترین مساله نهضت اسلامى بود؛ رهبر انقلاب چند سخنرانى درباره تحلیل ‏زندگانى امام ششم(ع) ایراد کردند که در کتاب پیشوای صادق جمع‌آوری شده است ...

  http://www.snn.ir/pic/13910620048_2012254037e.jpg 

  در دوران مبارزه با رژیم ستم شاهى و در زمانى که رهبرى جامعه؛ مهمترین مساله نهضت اسلامى بود؛ رهبر انقلاب چند سخنرانى درباره تحلیل ‏زندگانى امام ششم(ع) ایراد کردند که در کتاب پیشوای صادق جمع‌آوری شده است.

   
  دستیابی به مستندات قابل اعتماد و نیز نگاهی جامع به رویدادهای تاریخی، از مقدمات ضروری در بهره‌برداری از مطالعات تاریخی به شمار می‌آید، اما كافی نیستند. گاه در فهم و تحلیل تاریخ، باید سؤالاتی مهم را دست‌مایه كشف عناصر پشت‌پرده جریان‌های تاریخی نمود كه به صورت آشكار و صریح مورد توجه قرار نمی‌گیرند و در متون تاریخی نیز خودنمایی نمی‌كنند. «تاریخ‌نگاری تحلیلی» که مورد اشاره اهل فن است، معمولاً ناظر به همین مقصود در مواجهه با تاریخ و رویدادهای تاریخی است.
   
  در دوران مبارزه با رژیم ستم شاهى و در زمانى که رهبرى جامعه؛ مهمترین مساله نهضت اسلامى بود؛ رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت ‏آیت‌الله خامنه‏اى چند سخنرانى درباره تحلیل ‏زندگانى امام ششم(ع) ایراد کردند که بعد از پیروزى انقلاب اسلامى؛ تحت عنوان «پیشواى صادق(ع)‏» منتشر گردید. تاریخ دقیق انجام سخنرانى معلوم نیست ولیکن بین سالهاى ‏45 تا 50 شمسى بوده است. در فاصله سالهاى ‏58 تا 60 شمسى از این بیانات کتاب «پیشواى صادق(ع)‏» منتشر شد.

  محتواى این کتاب هرچند مختصر است؛ اما یکى از بهترین تحلیل‏هاى سیاسى ‏درباره عملکرد امام صادق(ع) شمرده مى‏شود که درصدد است وجوه پنهان حقایق تاریخی عصر بنیان‌گذار مکتب تشیع را بر اساس لایه های مختلف اسناد و مدارک ارائه دهد.

  دو قضاوت قابل تأمل درباره امام صادق در میان مردم
   
  دو قضاوت درباره امام صادق(ع) در بین مردم وجود دارد که ‏هر دو محل تامل است؛ قضاوت اول جانب‌دارانه بوده و از طرف کسانی ابراز می‌شود که خود را دوستدار و موالیان امام می‌نامند؛ که به این شرح است: آن امام بزرگ؛ فرصتى طلایى براى تعلیم و تربیت ‏به دست آورد و چنان غرق در نشر علم و دین شد که نتوانست ‏به فریضه امر به معروف و نهى از منکرعمل کند و ناچار شد در مقابل حکام ظلم و جور به مدح و ستایش و تملق بپردازد!!

  قضاوت دوم اعتراض‏آمیز است: او در زمانى که ظلم و جنایت از در و دیوار مى‏بارید، ره عافیت در پیش گرفت و از رسالت انسانى یک رهبر غفلت ورزید و به درس و بحث دل خوش کرد! در حالى ‏که شیعیانش گرفتار تعقیب و زندان و شکنجه و تبعید و قتل و غارت‏ بودند!!!

  هیچ یک از این دو قضاوت؛ پایه و مایه استوار و صحیحى ندارد. هر دو قضاوت براساس چند روایت مجعول شکل گرفته است که دقت در محتواى آن؛ ساختگى بودن آن را آشکار مى‏سازد، زیرا ساحت رفیع ‏امامت ‏بسى پاک‏تر و والاتر از آن است که آلوده به تملق و ستایش ‏بی‌جا؛ آن هم نسبت ‏به طاغوت‏ها و ستمگران گردد. علاوه برآن که ‏برخى از این روایات، اساسا سند ندارد.

  نظریه و داورى صحیح درباره امام صادق(ع) و سایر امامان ‏علیهم السلام، قضاوت سومى است که با تحقیق در منابع و مآخذ و دقت در آن به دست مى‏آید و آن این است: امامان شیعه، همانند خود پیامبر(ص) هدفى‏ جز این نداشتند که نظام عادلانه اسلامى را با همان ‏ویژگى‏ها و اهدافى که قرآن روشن کرده ایجاد کنند و یا استمرار بخشند؛ زیرا امامت، تداوم نبوت است.

  امامت از نظر تاریخى چهار دوره را پیمود:

  الف) سکوت.
  ب) قدرت.
  ج) شهادت.
  د) جهادى دیگر.

  دوران زندگی امام صادق(ع) در دوره چهارم قرار دارد که ائمه تلاشى مستمر داشتند تا با فعالیت ایدئولوژیک و مبارزه با تحریف، زمینه احیاى‏ حکومت اسلامى و حضور قرآن و سنت را در جامعه فراهم آورند و این‏ انقلابى بزرگ و اساسى بود، شبیه انقلابى که رسول الله(ص) در جامعه جاهلى پدید آورد و شاید از آن هم مشکل‏تر؛ زیرا تجدید یک ‏انقلاب، گاه از ایجاد آن دشوارتر است.
   
  ابوحمزه ثمالى گوید: از امام باقر(ع) شنیدم که مى‏گفت: خدا براى این امر (تشکیل حکومت علوى) سال 70 را معین کرده بود. چون‏ حسین(ع) کشته شد خدا بر خاکیان خشم گرفت. پس آن را تا سال 140 به تاخیر افکند... ما این موعد را براى شما (شیعیان) گفتیم و شما آن را افشا کردید. پس خدا دیگر موعدى را معین نکرد.

  ابوحمزه این سخن را براى امام ‏صادق(ع) بیان کرد. آن حضرت فرمود: آرى، این چنین بود.

  وجود تعابیرى چون «باب‏»، «وکیل‏»، «صاحب سر»، «مستودع سر» در روایات امام صادق(ع) و نیز در تاریخ، نشان‏ مى‏دهد که آن حضرت تشکیلاتى سیاسى، ایدئولوژیک را به صورت پنهانى ‏هدایت مى‏کرد. مثلا محمد بن سنان «باب‏» امام صادق(ع) و زراره و برید و محمد بن مسلم و ابوبصیر، «مستودع سر» آن حضرت و معلى ‏بن خنیس، وکیل آن بزرگوار بود.

  فهرستی از محتوای کتاب به صورت زیر است:

  - دو قضاوت درباره امام صادق؛ قضاوت جانب‌دارانه/ قضاوت معترضانه
  - رسالت انسانیِ یک رهبر
  - سیمای واقعی امام
  - روح‌های عافیت‌طلب
  - سندهای غیر قابل استناد، قضاوت غیر علمی
  - فلسفه امامت، فلسفه نبوت. امامت؛ ادامه تکلیف نبوت
  - عناصر سازنده نظام اجتماعی
  - برنامه عمومی ائمه

  - چهار دوره جریان امامت: 1- سکوت یا هم‌کاری، 2- به قدرت رسیدن امام، 3- صلح امام حسن تا شهادت امام حسین، 4- روزگار تعقیب.

  - لزوم ایجاد آمادگی
  - تجدید انقلاب، دشوارتر از ایجاد آن
  - امام سجاد بر سر دوراهی؛ انتخاب راه دشوارتر
  - نقش سازنده امام سجاد؛ قاطعیت ایدئولوژیک، صف‌بندی انبیا با جبهه مقابل، پیوستن عناصر صالح به امام، برخورد هوش‌مندانه امام، موضع حقیقی امام در برابر قدرت مسلط، فعالیت آرام و پنهان.

  - شاخصه دوران امام باقر؛ اشاعه دعوت هدف‌دار، واقعیت تأسف‌بار اجتماعی و ذهنی، موضع‌گیری خصمانه امام، استفاده از فرصت‌ها، داستان بنی‌اسرائیل در جامعه فرعونی، مغز متفکرِ اندام زنده، درس رازداری، وجود رابطه تشکیلاتی، موضع نسبتاً شدید امام باقر، حبس و تبعید امام باقر، پرهیز از پیکار رویاروی، شیوه‌های امیدبخش امام باقر، نوزده سال مبارزه در راهی ناهموار، نقشه‌ی جهاد پس از مرگ

  - فصل پُرماجرای دوران بنی‌امیه
  - امامت؛ سرچشمه دو جریان حیات‌بخش
  - اولویت کار فکری بر کار سیاسی
  - استراتژی کلی امام صادق
  - دشواری دعوت امامت
  - امام صادق؛ مظهر امید صادق، منظور از «قیام‌کننده» کیست؟، امیدواری یاران نزدیک.

  - فراز و نشیب‌های دوره امام صادق، شرح زندگی امام صادق؛ در هاله‌ای از ابهام، کار پنهانی و تشکیلاتی.

  - خصلت تاریخ‌نویسی، تاریخ‌نویسی با صبغه عباسی
  - راه آشنایی با زندگی امام صادق
   
  نمودارهای مهم در زندگی امام صادق:

  1- تبیین و تبلیغ مسأله امامت
       امام؛ رئیس دولت و ایدئولوگ
       وجود شبکه تبلیغاتیِ قوی
       پای‌بندی یاران امام به «تقیه»
       مجادلات کلامی و ادبی، نقش ادبیات در قرن‌های اول و دوم

  2- تبیین احکام به‌شیوه خاص شیعی و تفسیر قرآن به ‌روال بینش اهل بیت
       دو جریان کلی در فقه و حدیث و تفسیر
       معارضه علمی امام صادق

  3- وجود تشکیلات پنهانیِ سیاسی- ایدئولوژیک
       تشکیلات پنهانِ تحت فرمان ائمه
       استراتژی امام حسن برای پذیرش صلح، نخستین سنگ بنای تشکیلات شیعه
       فرمان ایجاد تشکل و سازمان‌دهی
       رشد اندیشه شیعی و افزایش آمار شیعیان
       بیست سال پس از صلح امام حسن، رشد فعالیت‌های سازمان‌یافته، ابتکار عمل در دست شیعیان، هراس‌افکنی در دلِ سران رژیم خلافت

       شیعه؛ نامی برای حزب امامت
           «باب»، «وکیل»، «صاحب سر»
          «راز» در زندگی امامان چیست؟

       رازهای ناگشودنی تشکیلات
         «باب»؛ واسطه میان امام و شیعیان
         «وکیل» چه کسی است؟
        نحوه تکاپوی تشکیلاتی شیعیان

  این کتاب تالیف آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای است، که چاپ جدید آن سال 1383 توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است و شامل 111 صفحه است.

  به منظور دریافت متن کتاب بر روی علامت دانلود کلیک راست نمایید و Save Link As را انتخاب نمایید.
   
                                                
   
  برای دریافت متن کتاب با کیفیت بالاتر بر روی علامت زیر کلیک راست نمایید.
   
                                                


  امام صادق،

  درباره سایت
  نازم حسین را

  که چو در خون خود تپید

  زیباترین حماسه عالم بیافرید

  «دیوانگان حسین»
  امکانات جانبی
  دانشنامه عاشورا

  ذكر ایام هفته  ذکر کاشف الکرب


  دعای فرج
  اوقات شرعی

  Online User
  IranSkin go Up